ג'יו ג'יטסו ברזילאי

ג'ו ג'יטסו ברזילאי

ג'ו ג'יטסו ברזילאי, או BJJ, היא אמנות לחימה וענף ספורט שפותחה בברזיל בידי משפחת גרייסי (Gracie). לוחמי ג'ו ג'יטסו ברזילאי מתמקדים בלחימה על הקרקע, ומטרתם להגיע לעמדת שליטה ביריב ומשם להכניעו בעזרת בריחים או חניקות. בג'ו ג'יטסו ברזילאי, מנצל המתחרה את הטכניקה הנכונה ואת השימוש בתנופה ובמנוף, ופחות בכוחו.

כיום, ג'ו ג'יטסו ברזילאי מהווה חלק בלתי נפרד מתחרויות הלחימה המשולבת (MMA) ויש אלפי מתחרים בענף זה בכל רחבי העולם.

היסטוריה

ב-1915 הגיע לברזיל אומן הג'ודו והג'ו ג'וטסו מיטסויו מאדה, לאחר נדודים ממושכים בעולם, וקבע את מעונו בבלם. לאחר שנה הכיר איש עסקים בשם גסטאו גרייסי ולימד את בנו, קרלוס גרייסי, ג'ודו וג'ו ג'וטסו יפני.

כשהיה קארלוס בן 17, העתיקה משפחתו את מעונם לריו דה ז'ניירו. במהלך שהותם שם לימד קארלוס את אחיו: אוסבלדו, גסטאו, גורג' והליו (שנאלץ להתגבר על בעיות בריאותיות) את האמנות שלמד. הליו המשיך לפתח בעצמו את האומנות, והתחרה בתחרויות ג'ודו שונות.

בסיוריו התדירים ברחבי ברזיל באותה תקופה הרבה ללמד וניצח יריבים חזקים ממנו פיזית בקרבות.

ב-1925 חזר לריו ופתח את אקדמית גרייסי הראשונה לג'ו ג'יטסו, תוך התאמתה למבנה הגופני קל המשקל האופייני למשפחתו, ואימוץ פילוסופיית חיים הכרוכה בתזונה טבעית בלבד, שנודעה בעתיד כ"דיאטת גרייסי". מתוך מטרה להוכיח את עליונות הג'ו ג'יטסו ולהפיץ את המסורת משפחתית, לחם קארלוס נגד מתאבקים גדולים בברזיל באותה התקופה וגם החל לנהל את הקריירה של אחיו. האחים לחמו נגד יריבים כבדים מהם בעשרים עד שלושים קילוגרם, ובמהרה זכו לאהדה והכרה לאומית בברזיל.

ג'ו ג'יטסו המשגשג הביא לנדידת ברזילאים רבים ממוצא יפני לריו דה ז'ניירו, אך, עם זאת, שמרה אקדמיית גרייסי על מעמדה בשוק הג'ו ג'יטסו בריו.

שנים מאוחר יותר, גרסת הג'ו ג'יטסו שפותחה בידי האחים גרייסי זכתה לכינוי "Gracie Jiu-Jitsu" או "Brazilian Jiu-jitsu".

 

          השיטה מופנית בעיקר לקרבות זירה, ותחרויות.

___________________________________________