אייקידו

 

מאסטר אואשיבה
מאסטר אואשיבה

 

האייקידו (Aikido) הומצא ופותח ביפן על ידי מאסטר אואשיבה,

על אף היותה אומנות לחימה של המאה העשרים שורשיה התרבותיים והפילוסופיים נעוצים בהיסטוריה של הסמוראים. רוב טכניקות הלחימה של הסמוראים התבססו על שימוש בכלי נשק ועל טכניקות של בריחים והטלות כניסיון לפרוק את הלוחם מנשקו. בגיל צעיר החל מאסטר אואשיבה ללמוד כל מה שניתן על האומנויות הקימות של הגנה עצמית ומדע הלחימה בודו, אואשיבה היה חניכו של סוקקו טאקדה שהוא בן למשפחת סמוראים בתחילה נקראה האומנות שפיתח "אייקי ג'יוטסו דורטוריו " יותר מאוחר היא נקראה אייקי בודו. טכניקות המשלבות שליטה בנשימה ויכולת לחימתי שכללה סייף יפני= עבודה בחרב ,חנית, סכין, בו, ג'ו, וג'יוג'יוטסו. מאסטר אואשיבה מיסד האייקידו הוציא את רוב טכניקות הקרב מהאומנות שהוא פיתח דבר המקשה על העוסקים באייקידו ולהבין את מרכיבי ההגנה העצמית החבויים בטכניקה. אך הוא ראה בדמיונו את הלוחם הסמוראי המודרני שממשתמש בעקרונות הלחימה של החרב או החנית ללא כלי הנשק ומשמר את המתך הלחמתי כך הוא ראה בדמיונו לוחם מואר לבסוף האומנות שפיתח מאסטר אואשיבה נקראה אייקידו.

יושינקאן אייקידו – YOSHINKAN AIKIDO

גוזו שיודה
גוזו שיודה

יושינקאן אייקידו  הוא זרם המשמר  את האייקידו, כפי שתורגלה מיום הוולדה.  הטכניקה הייתה קרובה מאוד לזו של הדייטו ריו.  גוזו שיודה שם לו למטרה , לשמר את רוח הבודו ( דרך הלוחם) כפי שהוא זכר מראשיתה של השיטה, גוזו שיודה היה אחד מתלמידיו הבחירים של מאסטר אואשיבה גוזו שיודה למד אצל מאסטר אואשיבה בשנות השלושים. בשנת 1954 גוזו שיודה ניבחר לאומן הלחימה מס' 1 ביפן וזכה בפרס על ההדגמה המרשימה ביותר בערב אומנויות לחימה.מאסטר שיודה פיתח מתוך הזרם הראשי של אייקידו את שיטת יושינקאן שהיא למעשה זרם חדש של אייקידו. מאסטר שיודה הוקסם מהשיטה כפי שתורגלה בימיים הראשונים. הטכניקה הייתה קרובה מאוד לזו של הדייטו ריו. גוזו שיודה שם לו למטרה לשמר את רוח הבודו כפי שהוא זכר מימיה הראשונים של השיטה ויחס לה עבודה יותר פרקטית וחדה. בעקבות זאת הוחלט במשטרת יפן כי ימ"מ טוקיו קצינים ושוטרים ביחידות לפיזור הפגנות ילמדו יושינקאן אייקידו.

אייקידו, אומנות לחימה המשלבת בין עבר לעתיד שנים של פיתוח ועבודה קשה הביאו את לוחמי האייקידו לטכניקות חדשות שכיום יוכלו לעזור לתלמידים להגיע לשליטה טובה יותר באומנות העתיקה של האייקידו.

מאסטר שיודה הקים ויסד בשנת 1954 את הדוג'ו הראשון שלו בטוקיו שיטה שהפכה להיות פופולרית בעולם.